مشاور ورزشینوشیدنی و خوراکی

مسمومیت آب

ندا فرخی

مسمومیت آب و کمبود الکترولیت

در طی تمرین باید به مقدار لازم آب بنوشیم.این امر به هیدراته نگه داشتن بدن کمک می‌کند.

ولی نباید فراموش کرد که عرق بدن علاوه بر آب حاوی املاح مختلف بویژه سدیم است.

نوشیدن آب زیاد به تنهایی و در طی تمرینات طولانی می‌تواند خطرناک باشد.در واقع در چنین شرایطی میزان نمک یا سدیم خون به میزان زیادی کاهش می‌یابد که به این حالت هیپوناترمی (کم سدیمی خون) یا مسمومیت آب گفته می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود در صورتی که در طی تمرین زیاد عرق می‌کنید وتمرین شما بیش از 60 دقیقه طول می‌کشد،حتما به جای آب از یک نوشیدنی حاوی الکترولیت حین تمرین استفاده کنید.

الکترولیت چیست؟

سدیم،کلر،پتاسیم و منیزیم، مهمترین الکترولیت های بدن هستند و نقش مهمی در عملکرد سلول ها و اندام ها بر عهده دارند.تنظیم آب و الکترولیت ها از اهمیت زیادی برخوردار است و اختلالات آنها می تواند خطرناک و حتی کشنده باشد. اسپاسم های عضلانی در حین تمرین و یا در زمان استراحت همراه با سرگیجه، افت عملکرد ورزشی،تهوع،سردرد و عدم تمرکز عوارضی هستند که می‌تواند از اصلی ترین علت های به هم خوردن تعادل آب و الکترولیت باشد که به دنبال تعرق زیاد در ورزشکاران به وجود می‌آید.(مراجعه کنید به مقاله کمبود انرژی در دوچرخه سواری قسمت هیدراسیون)

مزایای هیدراته شدن بدن

انرژی بیشتر،قدرت و تحمل بالاتر

خنک تر ماندن بدن و احساس بهتری داشتن

کارکردن سخت تر و سوزاندن کالری بیشتر

کاهش زمان ریکاوری بدن و در نتیجه امکان ادامه فعالیت

تشخیص کم آبی بدن

زمانی که شما به نقطه ای می‌رسید که احساس تشنگی می‌کنید،کم آبی بدن شما از قبل شروع شده است.اگر در هنگام احساس تشنگی به فعالیت خود ادامه دهید،بدن علایم دیگری مانند کم شدن سرعت فعالیت بروز خواهد داد.بزودی نشانه های دیگر مانند خشک شدن دهان،کاهش انرژی در فرد دیده می‌شود و این علایم به سرعت سبب گرفتگی عضلات،سردرد،و حالت تهوع خواهد داشت.

راه حل

از حدود دو ساعت قبل از تمرین آب بنوشید.

در هنگام فعالیت،به طور ممتد و کم کم آب بنوشید.

افزودن نوشیدنی های ورزشی حاوی کربوهیدرات ها و الکترولیت ها.

نوشیدن آب، بعد از فعالیت ورزشی به بازگشت سطح مایعات بدن به حالت نرمال و ریکاوری بدن کمک می‌کند.

از روش "فراوان و شفاف "استفاده کنید: این روش به رنگ و حجم ادرار اشاره دارد که در صورت مصرف مایعات به اندازه کافی،ادرار دارای رنگ شفاف و حجم بالاتری خواهد بود.رنگ های تیره تر و مقادیر کمتر نشان دهنده کم آبی در بدن شما می‌باشد.

 

Show More

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close